top of page

ANNE VE BABALAR; DİKKAT ETMENİZ GEREKEN TUTUMLAR NELER?

Bir evlilik terapisti olarak söylemek isterim ki bir ailedeki en büyük problem, bireylerin rollere bürünmemesi ve evde bir karı-koca olduğunun unutulması. Sağlıklı çocuklar yetiştirmek önce kendimizi yetiştirmek ile başlar. Ebeveynler çocuklarına boyun eğdikleri ve çocuklarının istediklerini yaptıkları müddetçe sosyolojik, psikolojik ve fiziksel zarar görmeye mahkumdurlar. Kendimizi nasıl yetiştirmeliyiz önce ondan başlayalım. Eğer anne isek; ‘’ Ben bir anneyim, görev ve sorumluluklarımı yerine getirmeliyim’, baba isek de anne yerine baba kelimesini koyarak işe başlayabiliriz.

Çocuklarımız için yapmamız gerekenler ise;

1. Çocuklarımızı tanımalı, onları ilgi ve yetenekleri konusunda yönlendirmeliyiz ( Dikkat! Kendi tutku ve arzularımıza göre değil)

2. Çocuklarımızda ki güven duygusunu pekiştirmek üzere, onları yapıcı ve faal kılacak ortam hazırlamalıyız fakat bu ortamı hazırlarken çocuklarımızın yetenek ve kapasitelerini aşmamalıız.

3. Çocuklarımızın en önemli besin kaynağı ‘’ SEVGİ’’ ve ‘’ SEVECENLİK’’ olduğunu bilmeliyiz. Çocuklarımıza yeterli ilgi ve sevgiyi göstermeli, aşırıya kaçmamalıyız.

4. Onlara sözle ders vermemeliyiz, tecrübeleri yaşatmalıyız. Ceza verdiğimizde kabahatinin ne olduğunu anlatmalı ve onlara sarılmalıyız. Af dilettirmeye çalışmamalıyız, incitmenin, üzmenin ne olduğunu anlatmalıyız.

5. Çocuk gelişim dönemlerini bilmeli, zorluklarla doğru davranış yöntemi ile baş etmeliyiz.

6. Çocuğumuzun kendine özgü bir yapısı olduğunu bilmeli, onu kardeşleri ve çevresiyle kıyaslamamalıyız.

7. Onlara ailece ve toplumca geçerli olan bazı kurallara uyma zorunluluğunu hatırlatmalıyız, uymadığı takdirde ‘’ İNSANLAR ARASI İLİŞKİLERİ’ anlatacak örnek olaylar göstermeliyiz. Hiçbir eğitimsel yararı olmayan cezalar uygulamamalıyız.

8. Özellikle disiplin konusunda eşimizle görüş birliğinde olmaya ve çocuğumuzun yanında tartışmamaya özen göstermeliyiz.

Bunları yapmaya başladığımızda aile içi ilişkilerimizde ve çocuğumuzun davranışlarında olumlu bir çok davranışı gözlemleyebileceğiz. Çaresiz anne- baba yoktur; çare aramayı gereksiz bulan anne- baba vardır. Güzel ağaçlar yetiştirelim ki hem görsel güzellik sağlasın, hem içi dolu olsun, hem de ailemizi hoş temsil etsin.

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page