top of page

İÇ ACIM Benim


İÇ ACIM

Benimİç yalnızlığın en ağır bedelidir iç acı. Fiziksel bir yara değil ruhsal dayanılmazlık vardır tanımında. Kaygının temeli, depresyonun sağ kolu, stresin oyuncağıdır. Kişinin kendini tatmin edemediği, öfkesini dindiremediği, hırsını alamadığı, sorumluluğundan kaçtığı, yüzleşmekten korktuğu zaafıdır. Hayatta herkesin bir iç acısı vardır. Ruhu sızım sızım sızlar. Bazen aile, bazen arkadaş, bazen eş, bazen benimsediği oyuncağı sebep olur iç acıya. Çevresel faktörler olduğu gibi genetik faktörlerde buna sebeptir. Depresyon seviyesi yüksek bir annenin depresyona yatkın olan çocukları olabilir. Ataları afet travması yaşayan bireyin stres seviyesi diğer insanlara oranla yüksek olabilir. Yaşam algılarımıza göre ilerlemektedir. Kimimiz ufak bir özür karşısında mestane olurken, kimimiz özrü küçüklük kabul edebilir, kimimiz özür karşısında daha çok öfkelenebilir, kimimiz özür dilemeyi umursamayabilir.

İnsanın ruhu soğuk olunca, bedeni de ısınmıyormuş.. Yaranız çok derin ise kaynar su bedeninizi yıpratır. Temizlenemezsiniz.. Öfkenizi, kininizi bedeninizden sıyırmak istersiniz. Konduramazsınız dağ gibi görünen yoksunluğunuzdan çıkan lafları. İçiniz lav gibi kaynar, dağ gibi söner bedeniniz. Tanıyamazsınız kendinizi, ayna yabancıyla yüzleştirir sizi. Kaygınız ayna ile dosttur, beyniniz dalgınlık ile sırdaştır.

İç acı ölümü çağırır. Bazen kısmetli bir kanser bazen nasipsiz bir ruhsal çöküntü. Çırpınırsınız toplumda. Üç maymunu oynar evrenizdekiler. Sizi görmez, duymaz, bilmez.. Kısacası iç acı çok derindir. Psikolojik olarak strese, depresyona, kaygıya sebep olur. Hayatınız size bir el olur, duygularınızı elemekte zorlanırsınız.

Korkmayın!.. Konuşmaktan, paylaşmaktan, yaşamaktan, atılmaktan korkmayın. Adım atmak için bir terapiste başvurun, komşunuzla konuşun, arkadaşınıza dert yanın yeter ki konuşun ve kulak verin. Analiz edin hangi davranış size uygun olur, hangi söz ağzınıza yakışır, hangi niyet sizi sular, hangi bakış açıcı sizi besler, hangi konuşma karnınızı doyurur farkına varın. Bilinçli olmak yaşamınıza yön vermenizi, rahat nefes almanızı, içten, samimi gülmenizi sağlar. Sevin.. Her şeyi sevmek için role girin…Haydi Özgür Olun ! İçinizi Döktünüz ! Omuzlarınızda ki yükü toprağa saldınız. Bugün alışkanlıklarınızı değiştirin ve kendinizi terketmeyin.

Comments


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page